Bursa Çevre Mühendisliği ve Danışmanlığı Hizmetleri > Hizmetlerimiz > Çevre Danışmanlık Hizmetleri > Karbon ayak izi ve Sürdürülebilirlik / Karbon Emisyonları

Sera Gazları (Greenhouse Gases) : Sera etkisini destekleyen, atmosferde bulunan ve en çok ısı tutma özelliğine sahip bileşiklere verilen isimdir. Sera etkisi ise atmosferin ısıtma ve yalıtma etkisidir.

 

Karbon Ayak İzi: Bir ürünün veya hizmetin sera gazı cinsinden dünyaya bıraktığı yükü,

yani izi izlemeyi ifade eden bir terimdir.

 

Sera etkisine neden olan gazlar Karbondioksit, sülfürhekzafluorid, metan, diazotmonoksit, hidroflurokarbonlar ve perflurokarbonlar olmak üzere sayılabilmektedir.

 

Karbon Ayak İzi Neden Hesaplanır?

 

Yasal zorunluluk,

 

Kurumsal sosyal sorumluluk,

 

Müşteri veya yatırımcı talepleri,

 

Pazarlama ve kurum imajı

 

Emisyon ticareti mekanizmalarına katılım

 

Sera Gazı Emisyonu Azaltımı (zorunlu/gönüllü)

 

 

Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2008 yılında uygulamaya başlattığı uygulama ile enerji, su, atık yönetimi ve iç hava kalitesi gibi konularda istenilen kriterleri karşılayan tesislere “Çevreye Duyarlı Tesis” (Yeşil Yıldızlı Tesis) belgesi vermektedir.

 

Yeşil Yıldız almak için, İşletmenin, su, ısıtma ve soğutmadaki enerji tüketimi, kullanılan kimyasal maddeler ve ortaya çıkan atık miktarını gösteren verileri toplaması ve izlemesi, ilerlenecek yolun oluşturulmasında kullanılacak en önemli verilerdendir. Havalandırmadan bulaşık ve çamaşır makinelerine tüm tesisat ve donanımların koruyucu bakım ve onarımının periyodik hale getirilmesi, kontrollerle işleyişin gözetim altına alınması yapılacak çalışmalar arasındadır.

 

Küresel Çevre tarafından hazırlanan projeler ile ”Çevreye Duyarlı Tesis” belgesi

Kültür ve Turizm Bakanlığından alınmaktadır.

Yol Tarifi Al
Hemen Ara